Ez már őrület: tényleg képesek még tovább drágulni a magyar ingatlanok?

Ez már őrület: tényleg képesek még tovább drágulni a magyar ingatlanok?

2025-04-06 11:30:17

Ez már őrület: tényleg képesek még tovább drágulni a magyar ingatlanok?


16 százalékkal emelkedtek országszerte az átlagos négyzetméterárak 2025 első negyedévében a tavalyi év hasonló időszakához képest – derül ki a zenga.hu teljes aktív hirdetésállományának adataiból. Legnagyobb mértékben az újépítésű és a budapesti használt lakások drágultak. Ugyanakkor az albérleti díjak csökkentek az év első három hónapjában.

Nehéz már hova fokozni, hogy mennyire erősen indult az év az ingatlanpiacon, de jól leírja a helyzetet, hogy 16 százalékkal emelkedtek országszerte az átlagos négyzetméterárak 2025 első negyedévében az előző év hasonló időszakához képest.


A legnagyobb mértékben az új építésű lakóparki ingatlanok és a használt lakások drágultak - 23 százalékkal - a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. A házak átlagos négyzetméterára 8, a nyaralók 8, a garázsok pedig 10 százalékkal drágultak az év első három hónapjában.

“Budapesten az országos átlaghoz képest nagyobb mértékben drágultak az ingatlanok. A zenga.hu hirdetési állományát tekintve a fővárosban 21 százalékkal emelkedtek az első negyedév végére az árak az előző év hasonló időszakához képest. Az átlagot leginkább a használt lakások 26 százalékos áremelkedése húzta fel” – mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője.

Budapesten a használt lakásokat 1,4 millió forintért hirdetik az eladók, de a házak átlagos négyzetméterára is 921 ezer forint. Az új építésű lakásokat a fővárosban 1,7 millióért kínálják a hirdetők.

Aki emel, nagyobbat emel

A korábbi hónapoktól eltérően az év első három hónapjában csökkent azok száma, akik az ingatlanhirdetés feladatását követően változtattak az eredeti áron. A hirdetők 70 százaléka egyáltalán nem változtatott az eredeti áron, a hirdetések 19,5 százalékában csökkentettek, míg 10 százalékában növeltek az eredeti elképzelésükhöz képest. Az árváltoztatási hajlandóság leginkább Komárom-Esztergom, Somogy és Zala vármegyében vehető észre, ott inkább engedtek az eredeti összegből az eladók.

Azok a budapesti hirdetők, akik változtattak az első hirdetési áron, inkább emelték az árakat, átlagosan 11,8 százalékkal akartak többet kapni az ingatlanért. A fővárosi kerületek közül a 23. (17%), 1. (15,5%) és 15. (15%) kerületekben emeltek a hirdetők a legnagyobb mértékben.

Vidéken ugyan kevesebben drágítottak (8,6%), de aki megtette, az átlagosan 12,6 százalékot emelt az eredeti elképzeléséhez képest. Területi eltérések természetesen vannak, a legnagyobb mértékű áremelést a Komárom-Esztergom (15,5%), Nógrád (14,9%) Békés (14,7%) vármegyei ingatlantulajdonosok tették meg.

Olcsóbbak lettek az albérletek

Nem követte az ingatlanpiaci boomot viszont a kiadó lakóingatlanok díjai, 2025 első negyedévében átlagosan 5 százalékkal kevesebbért hirdetik az albérleteket a tavalyi év azonos időszakához képest. Jelenleg a kiadó lakások országos átlagos havidíja 279 ezer forint, egy ház átlagos havi bérleti díja 490 ezer forint.

A fővárosban, ha nem is csökkentek ilyen mértékben, de nem is emelkedtek az albérletárak. Az egyetemisták és az egyedül élők számára leginkább ideális 35-45 négyzetméteres lakásokat a belvárosban 210-240 ezer forintos havidíjjal hirdetik meg, a külső kerületekben viszont havi 170-180 ezer forintot kérnek a kislakásokért a főbérlők.



^