A lakberendezési trendek folyamatosan változnak, de vannak olyan megoldások, amelyek időről időre visszatérnek – ilyen a Sunken Living Room, vagyis a süllyesztett nappali is. Bár első ránézésre ultramodernnek tűnhet, valójában már évtizedekkel ezelőtt is népszerű volt. De mitől lett újra trendi, és miért érdemes fontolóra venni ezt a látványos megoldást?
A süllyesztett nappali lényege, hogy a nappali ülőrésze egy vagy több lépcsőfokkal lejjebb kerül a padlószintnél, így egy különálló tér jön létre. Ez a kialakítás optikailag elválasztja a nappali területét a lakás többi részétől, még akkor is, ha egyébként egy légtérben van a konyhával vagy az étkezővel. A leggyakrabban U vagy kör alakú kanapéval kombinálják, ami még intimebbé és kényelmesebbé teszi a helyiséget.
Bár most újra trendi, a süllyesztett nappali koncepciója nem új keletű. Az 50-es és 60-as években, főként Amerikában terjedt el először, amikor a modernista építészet elkezdett játszani a különböző szintekkel és térérzetekkel. Az 1970-es években pedig kifejezetten luxuskategóriás megoldásnak számított, amelyet előkelő villákban és filmes sztárok házaiban láthattunk. Aztán egy időre háttérbe szorult, de most újra reneszánszát éli, különösen a high-end belsőépítészetben.
1. Luxus és egyediség
A süllyesztett nappali egyből exkluzív, megdöbbentő hatást kelt, hiszen eltér a megszokott elrendezésektől. Akár modern, akár vintage stílusban van kialakítva, azonnal kiemeli az enteriőrt, és egy kis hollywoodi luxust csempész a térbe.
2. Intimebb hangulat
Mivel az ülőrészt fizikailag is elválasztja a lakás többi részétől, sokkal meghittebbé teszi a nappalit. Tökéletes egy kellemes beszélgetéshez, borozós estékhez vagy akár egy mozizós délutánhoz.
3. Jobb térkihasználás
Ha egy nagyobb légtérben szeretnéd elkülöníteni a nappalit, de nem akarsz falakat vagy térelválasztókat, a besüllyesztés tökéletes alternatíva. Nem szűkíti a teret, mégis megteremti a különálló zónát.
A süllyesztett nappali ismét a figyelem középpontjába került, elsősorban a modern és luxus lakásokban. Az Instagramon és a Pinteresten egyre több inspiráló példát látni, ahogy a belsőépítészek újragondolják ezt a klasszikus koncepciót. Letisztult minimalista verziók, fényűző art deco kivitelezések vagy éppen boho stílusú megoldások – mindegyikben van valami különleges. Azt nem állítjuk, hogy az átlagos méretű házakban kimondottan praktikus lenne ez a megoldás, viszont egy kis kreativitással talán valami egészen különlegeset lehet így alkotni.