Munkáshitel 2025: ez a kölcsön igénylésének menete, a hitelfelvétel feltételei a magyar bankokban

Munkáshitel 2025: ez a kölcsön igénylésének menete, a hitelfelvétel feltételei a magyar bankokban

2025-01-10 07:57:03

Munkáshitel 2025: ez a kölcsön igénylésének menete, a hitelfelvétel feltételei a magyar bankokban


2025. január elsejétől megnyílt a lehetőség a munkáshitel igénylésére, több hazai bank már meg is hirdette a saját ajánlatát. A munkás hitel olyan támogatott kölcsön, amelyet azok a bűntetlen előéletű magyar állampolgárok igényelhetnek, akik legalább 17, legfeljebb 25 évesek, rendelkeznek magyar lakcímmel és legalább 3 hónapos folyamatos TB jogviszonnyal. Fontos, hogy az igénylő nem lehet felsőoktatási intézmény tanulója és nem rendelkezhet felsőfokú diplomával. A hitelfelvételhez a hitelező bank feltételeinek is meg kell felelni. A munkashitel összege legfeljebb 4 millió forint, a kölcsön futamideje maximum 10 év lehet. Mutatjuk, mik a munkáshitel feltételei 2025-ben és hogy melyik hazai banknál, milyen kondíciókkal lehet igénybe venni.

Már sok hazai banknál elérhető a munkáshitel, egy új támogatott hitelforma, melynek részletszabályairól 2024. november 29-én jelent meg a 372/2024. (XI. 29.) kormányrendelet a Magyar Közlönyben. Ebben jelentek meg a munkáshitel igénybevételi feltételek. A támogatott, 5 éves kamatperiódusú kedvezményes kamatú munkáshitel igénylése több feltétel együttes teljesítéséhez kötött, viszont nincs kikötés meglévő vagy születendő gyermekre vonatkozóan. Azok a nők viszont, akiknek a futamidő alatt gyermeke születik további kedvezményekre lesznek jogosultak.


A munkás hitel feltételei 2025-ben

A fent nevezett kormányrendelet alapján a munkáshitelre jogosult a természetes személy, aki a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában

  • magyar állampolgár és az a személy, akit a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak kell tekinteni,
  • a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja,
  • a harmadik országbeli állampolgár, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényben foglaltak szerint huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezik, illetve
  • a hontalan, ha a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényben foglaltak alapján ilyen jogállásúnak ismerték el.

Továbbá a munkáshitelre vonatkozó kölcsönszerződés megkötése akkor igényelhető, ha

  • az igénylő betöltötte a 17. életévét, de még nem töltötte be a 26. életévét,
  • az igénylő rendelkezik magyarországi lakcímmel,
  • az igénylő 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában és azt megelőzően legalább 3 hónapja folyamatosan a társadalombiztosítotti jogviszányát,
  • az igénylő büntetlen előéletű,
  • az igénylőnek nincs az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott, ötezer forintot meghaladó köztartozása,
  • az igénylőnek nincs Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nyilvántartott tartozása, vagyis nem szerepel a köznyelvben rossz adós listaként emlegetett listán, a korábbi nevén BAR-listán. (Ide nem értve azt az esetet, amikor a késedelmes tartozás teljesítése már megtörtént, azonban a teljesítésre a kölcsönkérelem benyújtását megelőző egy éven belül került sor, és a 2011. évi CXXII. törvény 8. § (4) bekezdése alapján a hiteladósra vonatkozó referenciaadatot a KHR-ből még nem törölték.)
  • az igénylő vállalja, hogy a hitel folyósításától számított legalább öt évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik, életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik és dolgozik,
  • az igénylő rendszeres, a hiteltörlesztését lehetővé tevő jövedelemmel rendelkezik,
  • az igénylő nem rendelkezik érvényes hallgatói, tanulói jogviszonnyal felsőoktatási intézményben, és nem rendelkezik felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel,
  • munkaviszony igazolása esetén az igényló heti munkaideje legalább 20 óra, vállalkozó jogviszony esetén pedig jövedelme eléri vagy meghaladja a heti 20 órás munkaviszonyban foglalkoztatottak átlagos jövedelmét.

Kikötés továbbá, hogy kölcsönszerződés csak olyan igénylővel köthető, akit a hitelintézet az általános belső szabályai szerint az igényelt kölcsön felvételéhez hitelképesnek minősít.

Fontos, hogy ugyanazon igénylővel kölcsönszerződés csak egy alkalommal köthető. Hiába is igényelné valaki több különböző banknál a munkáshitelt, mert a Magyar Államkincstár (MÁK) a hitelintézetek megkeresésére biztosítja számukra azt az információt, hogy az igénylő más hitelintézettől igényelt-e már munkáshitelt. A rendelet szerint a MÁK, az állami adó- és vámhivatal és az Oktatási Hivatal a kölcsön igénylésekor tett nyilatkozatok valóságtartalmát a támogatott személyeknél – a kölcsönszerződés megkötésétől a futamidő végéig – hatósági ellenőrzés keretében vizsgálhatja.

A munkáshitel összege, kamata, futamideje 2025-ben

A munkáshitel összege legfeljebb 4 millió forint, a kölcsön folyósítására a kölcsönszerződés megkötését követően, egy összegben kerül sor. A kölcsön forintalapú, a díj és az ügyleti kamat megfizetése és a tőketartozás törlesztése csak forintban történhet.

A kölcsön futamideje a 10 évet nem haladhatja meg, amelybe nem számít bele az első gyermek születését vagy örökbefogadását követően igénybe vett törlesztésszüneteltetés időtartama. A hitelintézet az előtörlesztésért a támogatott személyek terhére díjat és egyéb költséget nem számíthat fel.

A támogatott személy a kamattámogatás időszakában ügyleti kamatot nem fizet, azt kamattámogatás formájában az állam nevében a Kincstár folyósítja a hitelintézet részére annak elszámolása alapján. A kamattámogatás igénybevételéhez külön kérelmet nem kell benyújtani, az igénylő a kamattámogatásra a kölcsönszerződés megkötésétől a kölcsön teljes futamidejére jogosult. 


A munkáshitel szüneteltetése

A támogatott személy a törlesztés szüneteltetésére jogosult a várandósság legalább 12. hetét betöltött magzata után, ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennáll, vagy a vontakozó rendelet hatálybalépését követően a hitelfelvevő nő által örökbefogadott gyermek után, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé. A törlesztés szüneteltetésére a támogatott személy a fent említetteknek megfelelő második gyermekre tekintettel is jogosult.

A törlesztés szüneteltetése iránti kérelmet a hitelintézethez kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell a kezelőorvos által kiállított, az 1. melléklet a 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelethez által meghatározott tartalmú dokumentumot, illetve a támogatott személy nyilatkozatát, amelyben vállalja, hogy a vér szerinti gyermek születési anyakönyvi kivonatát, lakcímét igazoló hatósági igazolványát és adóigazolványát, illetve örökbefogadott gyermek esetén egyéb dokumentumokat, és hozzájárul ezen adatok kezeléséhez. A rendelet tartalmazza azt is, hogy a magzat vagy gyermek elhalálozása esetén milyen dokumentumokat kell csatolni a szüneteltetéshez. A szüneteltetésre vonatkozó jogosultsági feltételek teljesülését a benyújtott igazolások alapján a hitelintézet állapítja meg.

A törlesztés ebben az esetben a megfelelően igazolt, hiánytalanul benyújtott kérelem esetén annak hitelintézet általi kézhezvételét követő legkésőbb 3. munkanaptól számított 2 évig szünetel. Ikergyermekek esetén a 2 éves törlesztésszüneteltetés további 1 évvel meghosszabbodik, ha a 2 éves szüneteltetés letelte előtt legalább 60 nappal a támogatott személyek erre vonatkozó kérelmet nyújtanak be a hitelintézethez. A törlesztés szüneteltetése időszakának lejártát követően a törlesztési kötelezettség tovább folytatódik, amelyről a hitelintézet tájékoztatást küld a támogatott személyeknek.

További  gyermekvállalási támogatás nőknek a munkáshitel kapcsán

A hitelfelvevő nő a kölcsönkérelem benyújtásának időpontját követő második gyermeke megszületése vagy örökbefogadása esetén a fennálló hiteltartozása ötven százalékának megfelelő összegű, harmadik gyermeke megszületése vagy örökbefogadása esetén a fennálló tartozása száz százalékának megfelelő összegű vissza nem térítendő állami támogatásban részesül, ha erre vonatkozó kérelmét benyújtja a hitelintézethez. A gyermekvállalási támogatás örökbefogadott gyermek után akkor igényelhető, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé. A gyermekvállalási támogatásra jogosult a hitelfelvevő nő akkor is, ha a gyermek halva születik.

A gyermekvállalási támogatást a fel nem mondott kölcsönszerződésből eredő tőketartozás és kamatainak csökkentésére kell felhasználni.

A gyermekvállalási támogatást a kérelem és az igazolások hiánytalan benyújtását követő 3. munkanapon kell előtörlesztésként elszámolni. A gyermekvállalási támogatás elszámolt összegének megállapításánál az elszámolás napján fennálló, nem lejárt tőke- és nem lejárt ügyleti kamattartozás összegét kell figyelembe venni. Törlesztési hátralékkal rendelkező támogatott személy esetén a gyermekvállalási támogatást a hátralék nélkül számolt tartozás után kell megállapítani. A gyermekvállalási támogatás összegét az állam nevében a Kincstár folyósítja a hitelintézet számára annak elszámolása alapján.

A gyermekvállalási támogatás igénybevételével történő előtörlesztés esetén – amennyiben még van fennmaradó tartozás – a kérelem és az igazolások hiánytalan benyújtását követő 10 napon belül a hitelintézet köteles változatlan futamidő mellett a támogatott személy havi törlesztőrészleteit újraszámolni, és arról a támogatott személyt értesíteni. Az értesítésben és azt követően a kölcsönszerződés fennállásának időtartama alatt évente legalább egy alkalommal a hitelintézet tájékoztatja a támogatott személyt arról, hogy mekkora összegű támogatásban részesült, a támogatás igénybevétele nélkül mekkora összegű lenne a fennálló tartozásuk, továbbá hogy a támogatást Magyarország Kormánya biztosította.

Munkáshitel igénylése, feltételei a hazai bankokban

2025. január 10-től már hét hazai hitelintézetnél lehet benyújtani a munkáshitel igénylését. Ezek a következők:

  • CIB Bank
  • Erste Bank
  • Gránit Bank
  • K&H Bank
  • MBH Bank
  • OTP Bank
  • Raiffeisen Bank

Az egyes pénzintezeteknél különbözhet, mekkora a minimális kölcsönösszeg (a maximum a meghatározott 4 millió forint), hogy mekkora a legrövidebb nyújtható futamidő, milyen életkortól igényelhető a kölcsön, és hogy legalább mekkora nettó jövedelem szükséges. Lehetnek továbbá olyan akciók, amelyek miatt egyik ajánlat kedvezőbb lehet a másiknál.

A bankok ajánlataiban a nettó jövedelmi elvárás alkalmazotti jogviszonyra értendő.

CIB Bank munkáshitel

A CIB-nél a kölcsönösszeg 1-4 millió forint lehet, a futamidő 60-120 hónap. Az igénylőnek legalább 18 és legfeljebb 25 évesnek kell lennie, a nettó jövedelmének pedig el kell érnie a 218 050 forintot.

Erste Bank munkáshitel

Az Ersténél a legkisebb kölcsönösszeg 500 ezer forint lehet, a legtöbb 4 millió. A futamidő 60-120 hónap lehet, az életkori korlát 18-25 év. A minimum nettó jövedelem 260 ezer forint.

Gránit Bank munkás hitel

A Gránit Banknál a kölcsönösszeg 1-4 millió forint lehet, a futamidő 60-120 hónap. Az igénylőnek legalább 17 és legfeljebb 25 évesnek kell lennie. Így tudomásunk szerint a cikk megírásának pillanatában a Gránit az egyetlen hitelintézet, ahol 17 évesek is igényelhetik a kölcsönt. A minimum jövedelmi limit nem ismert. A Gránit jóváírási akciót hirdetett 50/100 ezer forint értékben.

K&H Bank munkashitel

A K&H-nál a hitelösszeg 500 ezer és 4 millió forint között alakulhat, a futamidő pedig 24-120 hónap között. Vagyis a cikk megírásának pillanatában a K&H-nál lehet a legrövidebb futamidővel felvenni a munkáshitelt. A minimum nettó jövedelmi elvárás 193 382 forint.

MBH Bank munkáshitel

Az MBH-nál minimum 2 millió forintot lehet igényelni, ez a legmagasabb limit a hazai bankoknál a cikk megírásának pillanatában. A futamidő egységesen 120 hónap, vagyis 10 év lehet. Az igénylőnek 18-25 évesnek kell lennie, viszont elég 150 ezer forint nettó jövedelem az igényléshez, mely a legalacsonyabb a pénzintézetek között, amelyeknél elérhető a hitel.

OTP Bank munkáshitel 

Az OTP-nél a kölcsönösszeg 1-4 millió forint lehet, a futamidő 64-120 hónap. Az igénylőnek legalább 18 és legfeljebb 25 évesnek kell lennie, a nettó jövedelmének pedig el kell érnie a 177 ezer forintot.

Raiffesen Bank munkashitel

Január 10-től a Raiffeisennél is elérhető a munkáshitel, a minimum kölcsönösszeg 1 millió 50 ezer forint. A futamidő 60-120 hónap lehet, az igénylőnek 18-25 évesnek kell lennie. A nettó jövedelmi elvárás minimum 177 420 forint.

UniCredit Bank 

Az UniCreditnél egyelőre a cikkünk megírásának pillanatában nem elérhető a munkáshitel. A későbbiekben azonban ez a hitelintézet is meghirdetheti a saját termékét.

^