Havi átlagban nem egészen kétezer új babaváró hiteles szerződést kötöttek idén júliusig a bankok, ennek ellenére még mindig futtatják a támogatott kölcsönhöz kapcsolódó, meglehetősen gáláns jóváírási akcióikat. Az igyekezet persze valahol érhető: a kereslet ugyan alacsonyabb az elmúlt évekhez képest, de egyáltalán nem elhanyagolható, és az év egészében akár 250 milliárd forintnyi új kihelyezést is hozhat a konyhára.
A korábbi években megszokottnál jóval alacsonyabb szinten ugyan, de stabilizálódni látszik a kereslet a jelentős állami támogatás mellett elérhető babaváró hitel iránt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2024. első hét hónapjában közel 144 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a hitelintézetek, ami 22,5 százalékos bővülést tükröz az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés viszont nem elsősorban a kereslet megugrásának, hanem inkább a kiegyenlítődésének köszönhető: 2023. első néhány hónapja ugyanis egyáltalán nem alakult jól a támogatott kölcsön szempontjából, miután a konstrukció eredetileg 2022. végére tervezett megszűnésével kapcsolatos bizonytalanság miatt sokan előrehozták a szerződéskötést. Az idei év első hét hónapjában viszont régen látott stabilitást mutatott a piac, a havi kihelyezések rendre 20 milliárd forint környékén alakultak, a szerződések száma pedig szintén szűk sávban – többnyire 1800 és 2000 között – ingadozott.
Annak ellenére, hogy az új szerződések értéke drasztikusan visszaesett a 2022 tavaszáig megszokottnak tekinthető, havi 40-50 milliárd forintos volumenhez képest, a bankok változatlanul gáláns akciókkal igyekeznek támogatni a konstrukció értékesítését. Ez azt jelenti, hogy még most is általánosnak tekinthetők a bőven százezer forint feletti, egyszeri jóváírást ajánló akciók a piacon. A feltételek pedig többnyire nem is teljesíthetetlenek: így gyakori kikötés, hogy az ügyfelek a maximális, vagy ahhoz közelítő hitelösszeget, legyen számlájuk a banknál, de az is előfordul, hogy aktív számlahasználatot várnak el a gyermekvállalásra készülő hitelfelvevőktől a jóváírásért cserébe.
A CIB Bank most futó akciójában az ügyfél dönthet arról, hogy 180 ezer forint értékű Doktor24 egészségügyi kupont vagy a 150 ezer forintos, szabadon felhasználható jóváírást választja ajándékként a hitel mellé – vállalva a kapcsolódó feltételek teljesítését.
Az Erste a babaváró hitel igénylőknek 150 ezer forintos kedvezményt ad, ha az ügyfél az elérhető legnagyobb – 11 millió forintos – hitelösszeget igényli, illetve a főadós vagy az adóstárs a babaváró hitel folyósításakor rendelkezik Erste banki „aktív” bankszámlával és azt a hitel futamideje alatt fenntartja. A jóváírás feltétele a pozitív marketing nyilatkozat is. Az Erste az árukapcsolás eszközét is beveti a babavárónál: ha az ügyfél a hitellel együtt Erste Max Hitelkártyát is igényel Babaváró csomaggal, és az első évben 10 százalékos visszatérítést kap az öt vezető bababoltban történt vásárlásai után.
A Gránit Banknál akár 260 ezer forintos jóváírást is kaphat a kölcsönt igénylő házaspár, amelynek feltétele, hogy mindketten szelfivel nyissanak bankszámlát a pénzintézetnél. A szerződéskötés a Gránit Banknál online, VideóBankon keresztül is megtörténhet.
A K&H-nál szintén a maximális kölcsönösszeg igénylése – az egyébként 160 ezer forintos – egyszeri jóváírás feltétele, és szintén hozzá kell járulni a marketing célú megkeresésekhez is.
A MagNet Bank most futó akciójában a legalább 8 millió forint összegű kölcsönt igénylő házaspárok kaphatnak 150 ezer forint összegű kedvezményt. Ehhez az igénylésnek az év végéig, a folyósításnak pedig 2025. február 28-ig meg kell történnie, és mindkét igénylőnek számlával kell rendelkeznie a pénzintézetnél.
Az MBH Bank szeptember végéig tartó akciójában 150 ezer forintos jóváírást kaphat az igénylő a banknál vezetett számlájára, ha az igényelt összeg eléri, vagy meghaladja a 10 millió forintot.
A Raiffeisen Banknál alapesetben 140 ezer forintos jóváírás jár az igénylés után: ha viszont a pár mindkét tagja számlát nyit a banknál, és teljesítik a további feltételeket, további 100 ezer forintot is kaphatnak: így ketten összesen akár 240 ezer forintos jóváírásban is részesülhetnek.
Az UniCredit Bank aktuálisan futó akciójában 150 ezer forintos, egyszeri jóváírást kaphat az ügyfél, ehhez azonban a folyósításnak február végéig meg kell történnie.
Az, hogy a pénzügyi szolgáltatóknál tovább futnak a babaváró hitelhez kapcsolódó akciók, egyáltalán nem meglepő a banki szempontból rendkívül értékes ügyfélkör miatt. Ami az utóbbit illeti, épp gyermekvállalásra készülő, fiatal házaspárokról van szó, akik a jövőben feltehetően számos új banki terméket is igénybe vesznek majd” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Hozzátette: ugyan a babavárót igénylők köre jelentősen szűkült a 2019-es indulást követő évekéhez képest, ám a termék még így is jól látható szeletét adja a lakossági finanszírozási piacnak: ha a jelenlegi trend folytatódik, 2024-ben is 250 milliárd forint körüli új szerződésre lehet számítani.
Az MNB adatai alapján aki babaváró kölcsönt igényel, általában kihasználja a konstrukció nyújtotta lehetőségeket: 2023. végéig, amikor tízmillió forintnál húzódott a felső határ, rendre 9,8 millió forint környékén alakult az egy szerződésre jutó átlag, az idei év első hét hónapjában pedig – 11 milliós plafon mellett – 10,86 milliónál. Gergely Péter szerint az, hogy az ügyfelek igyekeznek maximálisan kihasználni a lehetőségeiket, elsősorban azzal magyarázható, hogy rendkívül előnyös feltételekkel igényelhető konstrukcióról van szó, amelynél ráadásul a kölcsön összege bármire felhasználható.
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy az év végével az utolsó átmeneti szabály is megszűnik a babavárónál. Az idén januártól élő feltételek szerint az igénylő házaspár hölgy tagja 30 év alatti kell legyen az igényléskor, szemben a korábban élő, a 40. betöltött évnél meghúzott felső korhatárral. Jelenleg viszont még a 41. életévüket be nem töltött nők is igényelhetik a kölcsönt, ha igazolják, hogy terhességük már legalább a 12 hetébe lépett: ez a lehetőség szűnik meg december végével.