Óriási csapás jöhet a te ingatlanodra is – a kormány törvénye mindent felforgathat

Óriási csapás jöhet a te ingatlanodra is – a kormány törvénye mindent felforgathat

2025-04-28 10:07:54

Óriási csapás jöhet a te ingatlanodra is – a kormány törvénye mindent felforgathat


Óriási csapás jöhet a te ingatlanodra is – a kormány törvénye mindent felforgathat.

Falun vennél házat, vagy éppen eladnád? Jobb, ha figyelsz: hamarosan minden megváltozhat. A kormány új törvényjavaslata, a helyi önazonosság védelméről szóló tervezet, alapjaiban rengetheti meg a vidéki ingatlanpiacot. A cél nemesnek tűnik: a települések sajátosságainak, hagyományainak megőrzése. De ami elsőre jól hangzik, az a gyakorlatban komoly veszteségeket hozhat az eladóknak, a vevőknek és még a bankoknak is.

Mit tervez a kormány?

Navracsics Tibor minisztériuma olyan eszközöket adna a polgármesterek kezébe, amik eddig elképzelhetetlenek voltak. A települések dönthetnének arról, hogy:

  • csak helyi lakosok vásárolhatnak ingatlant,
  • elővásárlási jogot kapnak a helyiek,
  • ingatlanszerzés feltételhez kötött lesz,
  • lakcímbejelentéshez is engedélyt kell kérni.

Ez elsőre talán nem is tűnik drámainak. De ha belegondolsz: mi történik egy kis faluban, ahol hirtelen bezárják az ingatlanpiacot az újonnan érkezők előtt? A vevők eltűnnek, az árak pedig zuhanni kezdenek.

A bankok felkészülnek a legrosszabbra

Több banki forrás is megerősítette: ha a törvény életbe lép, a kistelepüléseken lévő ingatlanok értékét azonnal leértékelik. Az eddig sem pezsgő falusi hitelezés így teljesen


megszűnhet. A hitel/érték arány 5-10 százalékra eshet vissza, vagyis egy 20 milliós házra lehet, hogy csak 1-2 millió forint hitelt adnának a bankok. És sok esetben inkább semennyit.

De miért lenne ez baj a helyieknek? Mert ha nincs vevő, nincs piac. Ha pedig a helyi önkormányzat bármikor hozhat korlátozást, akkor a kockázat állandóan ott lebeg a piac felett, még ott is, ahol most nem tervezik bevezetni az új szabályokat.

Miért lehet ez országos probléma?

Nemcsak a Balaton környékét, vagy a budapesti agglomerációt érinti a kérdés. Ha egy pici település, mondjuk Iklanberény lakói úgy döntenek, hogy „csak helyieknek”, akkor az ottani ingatlanok értéke azonnal a töredékére zuhanhat. Hiszen ha 50 ember közül kell vevőt találni, az nem ugyanaz, mintha az egész országra hirdethetnéd.

Ugyanez igaz a közepes méretű városokra is. Ha például Körmenden szűkítik a vásárlási lehetőségeket, az már komoly piacszűkülést okozhat – még ha nem is olyan drasztikusat, mint egy kis faluban.

Mi várható?

A szakértők szerint ha a törvény átmegy, kétféle település lesz: ahol bevezetik a korlátozásokat, és ahol nem – de ott is számítani kell majd a kockázatra. A bizonytalanság miatt már most kalkulálnak a bankok, és ez biztosan meg fog jelenni az árakban is. Akár már az első hírek után érezhető lesz a visszaesés.

És ami a legfontosabb: a falusi lakosság is rosszul járhat. Mert bármennyire is szeretnének „önazonosak” maradni, ha a házuk eladhatatlanná válik, azzal végső soron ők veszítenek a legtöbbet.

A helyi identitás védelme fontos, de a szabályozás módja könnyen visszaüthet. Egy rosszul átgondolt törvény pedig nemcsak az ingatlanpiacon okozhat komoly károkat, hanem a falusi életminőséget is rontja. Mert aki nem tud eladni, az ott reked. Aki nem tud venni, az máshová megy. És így lassan, de biztosan kiürülhetnek a kistelepülések.

A következő hónapokban kiderül, merre billen a mérleg. De egy biztos: a falusi ingatlanok értéke alatt már most inog a talaj.



^