A korábbi években megismertek közül a legtöbb család- és lakástámogatás 2023-ban is elérhető marad. De mennyit érnek ezek a kedvezmények, segítségnyújtási formák idén a magyar családoknak? Izgalmas és részletes számítást készített erről a Bankmonitor egy átlagos család példáján keresztül. Ebből mutatunk néhány érdekes számot!
A legtöbb lakás- és családtámogatási forma 2023-ban is elérhető marad, köszönhetően a tavaly év végén meghozott kormányzati döntéseknek. Ennek megfelelően rengetegen kaphatnak segítséget lakásvásárlásukhoz, illetve otthonteremtésükhöz. Lássuk még egyszer, melyek ezek a támogatási formák:
DE MIRE ELÉG EZ AZ ÖSSZETETT, SZÁMOS ELEMET TARTALMAZÓ TÁMOGATÁSI RENDSZER? HOGYAN ÉRHET EZ MILLIÓKAT LAKÁSVÁSÁRLÁS ELŐTT ÁLLÓKNAK?
Ennek bemutatásához vegyünk egy átlagos családot. A fiatal házaspárnak már van egy gyereke, és szeretnének még egy babát. A példában két lehetőség között kell dönteniük: vásároljanak egy új építésű házat 60 millió forintért, vagy inkább egy használt lakást vegyenek 30 millió forintért.
Mindkét választás esetén számolhatnak azzal a pár tagjai, hogy a támogatásoknak köszönhetően még akkor is milliós nagyságrendű segítséghez vagy nagyon kedvező hitelhez juthatnak, ha esetleg nem felelnek meg minden igénylési feltételnek maximálisan. A Bankmonitor által bemutatott példából pedig az is látszik, hogyA TÁMOGATÁSI RENDSZER EGYIK NAGY ELŐNYE, HOGY BIZONYOS FELTÉTELEK ESETÉN ANNAK ELEMEI EGYMÁST ERŐSÍTIK.Például a csok esetében a vállalt gyermekek és a lakáscél függvényében használt lakásnál akár 1,43 millió forint, míg új lakásnál 2,6 millió forint lehet a támogatás értéke. De segíti őket az új építésű lakások kedvezményes áfája, pontosabban az, hogy az új építésű lakások vételárának áfatartalmát visszakaphatja a család, hiszen csokot is igényelt a lakás megszerzéséhez. Az áfa a 60 millió forintos vételár 5 százaléka lenne, ami nagyságrendileg 2,85 millió forint vissza nem térítendő támogatást jelent. A kedvezmény a vételár megfizetésére fordítható. (Használt lakások esetében nincs ilyen kedvezmény, hiszen a vételár nem tartalmaz áfát.) De a csok-támogatásnál jelentkezik az a kedvező hatás is, hogy a vevőnek nem kell megfizetnie a vagyonátruházási illetéket, ami ugyan nem fordítható a vételár rendezésére, de a vásárlást követően jelentkező jelentős költségtétel elhagyását jelenti. S emellett még ott van a nagyon népszerű Babaváró, mely egy szabad célú támogatott kölcsön, melyhez a futamidő alatt született gyerekek után kamatmentesség és tartozáselengedés is kapcsolódhat. A családnak ideális lehet ez a kölcsön lakáscélja megvalósításához, ugyanis a futamidő alatt született egy gyerek miatt a kölcsön végig kamatmentes maradna. Ehhez természetesen meg kell felelni a Babaváró igénylési feltételeinek, illetve a bank bírálati szabályzata alapján is hitelképesnek kell lenni.
Nézzük ezeket az elemeket egy infografikán összegezve:
JÓL LÁTHATÓ, HOGY A LAKÁSVÁSÁRLÁSI, CSALÁDTÁMOGATÁSI FORMÁK EGYÜTTESEN MILLIÓKAT ÉRHETNEK A CSALÁDNAK, MIND TÁMOGATÁS, MIND KÖLTSÉGELENGEDÉS (ILLETÉK), MIND PEDIG KEDVEZMÉNYES, TÁMOGATOTT HITELEK, ILLETVE KÖLCSÖNÖK FORMÁJÁBAN (AZ IGÉNYLÉS FELTÉTELEINEK VALÓ MEGFELELÉS FÜGGVÉNYÉBEN PERSZE).
Összességében a használt lakás vásárlásához 2,63 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 20 millió forint támogatott hitelt kaphat a család, ez a vételár 75 százaléka. (A vissza nem térítendő támogatás 8,7 százalékát, míg a támogatott kölcsön a 66,6 százalékát teszi ki az árnak.)
Az új lakásra 7,85 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 20 millió forint támogatott hitelt vehet igénybe a család, ez összességében a vételár 46,4 százalékának felel meg. (A vissza nem térítendő támogatás 13 százalékát, míg a támogatott kölcsön 33,3 százalékát teszi ki az árnak.)
Cikkünk kiemelt képe illusztráció / kép forrása: Szabó Gábor - Origo