A 2023-ban megváltozott öröklési szabályok lehetővé teszik az önkormányzatok öröklését – írja az üzletem.hu, akik dr. Szabó Lili Janka ügyvéd, az RSM Vagyon és Család üzletágának szakértőjének cikkét idézik.
Az új változtatás szerint a belföldi ingatlanok esetén – más örökös hiányában – az ingatlan fekvése szerinti település önkormányzata válik a törvényes örökössé. Ezzel szeretnék növelni az önkormányzatok ingatlanvagyonát, amelyek a helyiek érdekeit figyelembe véve tudják az ingatlanokat újrahasznosítani. Azonban lehetőségük van az örökséget visszautasítani.
Az öröklési szabályok 2023-as módosítása rendelkezik a belföldi fekvésű ingatlanon található ingóságokról is, ezeknek is a települési önkormányzat az örököse. Vagyis rászáll nemcsak az ingatlan, hanem a benne lévő berendezési és felszerelési tárgyak is, ideértve akár egy nagy értékű festményt, műtárgyat, de a garázsban álló autót is. A szabály már 2023 júliusa óta életben van, termőföldekre azonban nem vonatkozik.
Azon ingatlan örököse, amelynek bármely alrészlete állami tulajdonba kerülése esetén a Nemzeti Földalapról szóló törvény hatálya alá tartozna vagy gazdaságnak minősülő dologösszesség részét képezi, más örökös hiányában továbbra is az állam lesz. Ennek megfelelően nem örökölhet a települési önkormányzat például szántót, szőlőt, gyümölcsöst, rétet, legelőt, erdőt
Ez a változás problémát jelenthet az élettársaknak, ugyanis ők végrendelet nélkül nem számítanak törvényes örökösnek. Így ha nem rendelkezett az ingatlanról és az ingóságairól az elhunyt, és nincs törvényes örökös, akkor ugyanúgy a települési önkormányzat örökli meg a vagyont. Így előfordulhat az a helyzet, hogy a túlélő élettársnak kell bizonyítania, hogy az ingatlanban található ingóságok közül melyek azok, amelyek a sajátjai és nem az örökhagyóé.
Ha vannak örökösök, de visszautasítják az örökséget, például mert az adósságok (hagyatéki terhek) meghaladják az értékét, akkor az állam lesz az örökös – és nem az önkormányzat.